Grzybica stóp trening-interwalowy.pl - trening interwałowy - stopa atlety - tabata

Grzybica stóp (stopa atlety)

Stopa atlety lub inaczej zwana stopą sportowca to grzybica stóp. Grzybica obejmuje nie tylko przestrzenie międzypalcowe i podeszwy stóp ale również - w przypadkach nieleczonej grzybicy - może objąć paznokcie. Choroba ta wywoływana najczęściej jest przez dermatofity. Z chorobą tą zmaga się ponad 50 % osób uprawiających sport - stąd nazwa schorzenia. Grzybica stóp jest wywoływana przez różne rodzaje grzybów, najczęściej przez dermatofity, drożdżaki i pleśniaki. Grzyby rozwijają się w miejscach ciepłych i wilgotnych, więc szczególnie narażone są osoby, które nieodpowiednio dbają o swoje stopy. Noszenie nieprzewiewnych butów (np. gumowych), noszenie skarpetek z tworzywa sztucznego, co powoduje zawilgocenie stóp i ich przegrzewanie. Grzyby często występują na basenach, w saunach, na siłowniach. Więc częste przebywanie w tych miejscach (w połączeniu z brakiem profilaktyki) może prowadzić do wystąpienia stopy atlety. Grzyby mogą być także przenoszone z człowieka na człowieka przez bezpośredni kontakt.

Kto jest narażony?

Każdy może zachorować na grzybicę stóp (stopę atlety), ale niektóre grupy osób są bardziej narażone niż inni. Są to:

  • Osoby z cukrzycą: Ludzie z cukrzycą powinni być ostrożni, ponieważ ich osłabiony system nerwowy czasami nie wykrywa pęcherzy i otarć na stopach, a ich słabe krążenie krwi oznacza, że ​​te rany goją się dłużej. Nie tylko są one narażone na stopę atlety, ale również na infekcje bakteryjne, które mogą mieć o wiele bardziej poważne skutki. Tak więc, osoby z cukrzycą muszą regularnie badać swoje stopy pod kątem pęcherzy i otarć.
  • Sportowcy. Jak sama nazwa wskazuje, grzybica jest szczególnie powszechna wśród sportowców, ze względu na ciepło i pot i ze względu na ich tendencję do chodzenia boso w szatniach. Należy, umyć i starannie osuszyć stopy po każdej sesji, i regularnie myć buty treningowe i skarpetki. Pływacy często chorują na stopę atlety od chodzenia boso wokół basenów - powinnni wyrobić nawyk noszenia klapek.
  • Robotnicy. Ludzie, którzy korzystają z szatni do noszenia jednolitego lub specjalnego stroju, jak policjanci, górnicy, żołnierze i robotnicy budowlani są podatni na stopę atlety. Należy dać stopom odpocząć podczas przerwy na lunch, nosić bawełniane skarpety, zamszowe lub płócienne buty, i staraj się nie nosić tych samych butów w kolejnych dniach. Należy regularnie myć nogi jeśli chodzisz boso lub masz jakiś kontakt z potencjalnie skażonym obszarem (np. szatnią).

Zapobieganie grzybicy stóp

Stopa atlety pojawia się, gdy pewien rodzaj grzyba dostaje się do stóp, rośnie i rozmnaża się w stopach. Szczególnie narażone są powierzchnie między palcami. Grzyby rozwijają się w wilgotnych, ciepłych obszarach ciała. Mimo, że ta choroba nazywa się grzybica stóp, może również wystąpić na twoich rękach i między palcami . Grzybica jest bardzo zaraźliwa. Może być przekazywane przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Może być również przekazywana przez kontakt z miejscami, takimi jak basen i prysznic, a także z rzeczami - skarpetami i butami. Wśród czynników ryzyka zachorowania na stopę atlety można wymienić spocone stopy, noszenie butów, które nie pozwalają stopom oddychać, nogi mokre przez dłuższy czas, lub jeśli masz uraz w okolicy paznokci. Objawy grzybicy to zaczerwienienie i swędzenie stóp, łuszczenie i łuszczenie skóry między palcami, pieczenie lub uczucie pieczenia, a czasem stopie atlety mogą towarzyszyć pęcherze. Jeśli grzyb rozprzestrzenia się paznokcie mogą stać się kruche, grube i przebarwione. Oczywiście, najlepszy naturalny środek na stopę atlety to zapobieganie. Możliwe jest to przez utrzymywanie stóp suchych przez cały czas, zwłaszcza bezpośrednio po kąpieli lub pływaniu. Zawsze należy nosić sandały lub klapki na basenie. Zawsze należy upewnić się, że skarpety są wolne od wilgoci (często je zmieniać w razie potrzeby). I upewnij się, że zawsze kupujesz buty, które są dobrze wentylowane. Typowe leczenie grzybicy bez recepty to proszki anty-grzybicze lub kremy, które pomogą kontrolować infekcję. Jeśli korzystasz z tej metody, należy pamiętać, aby zawsze utrzymać stopy suche i czyste, aby przyspieszyć proces leczenia. Jeśli twoja grzybica stóp utrzymuje się po kilku tygodniach tego typu leczenia i profilaktyki, byłoby mądre, aby skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz, dziel się przemyśleniami!

Spam będzie usuwany
Podaj email:
Podaj nick:
Nick: ann
Komentarz: przydatny artykuł

Nick: ziutek
Komentarz: Domowe środki są przydatne ale najlepiej i tak iść do lekarza

Nick: mczxAQnZVx
Komentarz: Wow! Great to find a post kncnoikg my socks off!

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Regulamin